WYCIECZKA DO WARSZAWY

W dniu 08 czerwca 2022 r. uczniowie klas ósmych i siódmych wybrali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. W programie wyjazdu znalazły się : zwiedzanie muzeum kosmosu, relaks w Złotych Tarasach, obejrzenie musicalu „Romeo i Julia” w teatrze Buffo, wizyta w bazylice archikatedralnej pw. św. Jana
Chrzciciela, spacer po Starówce. Z okien autokaru oglądaliśmy także inne zakątki i atrakcje stolicy Polski.
Pierwszym punktem naszej wizyty w stolicy było Muzeum Nowa Praga, a w nim – unikalna, największa na świecie wystawa kosmonautyki Cosmos Discovery – Space Exhibition, która prezentuje tajniki pełnej wyzwań podróży człowieka w kosmos. Fascynująca kosmiczna wystawa z eksponatami NASA po raz pierwszy wylądowała w Polsce i gości u nas już od kilku miesięcy. Prawdziwe podzespoły statków kosmicznych, historyczne elementy wyposażenia kosmonautów i stacja orbitalna MIR w skali 1:1.
Wystawa „Cosmos Discovery” powstała we współpracy z amerykańską agencją NASA, Cosmosphere Museum, Polską Agencją Kosmiczną oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. Dzięki specjalnej koncepcji zwiedzający są wciągnięci w historię tak, jakby sami rozpoczęli podbój wszechświata. Wystawa cieszyła się ogromną popularnością na całym świecie, wywołując kosmiczne emocje. Do tej pory zobaczyły ją miliony zwiedzających. Ekspozycja zawiera setki oryginalnych eksponatów z USA i Rosji, udostępnionych przez NASA, które
wcześniej odbyły podróż w kosmos. Na powierzchni ponad 3.000 m 2   można zobaczyć oryginalne części promów kosmicznych, stacje orbitalne oraz same statki kosmiczne.
Zwiedzający mogą obejrzeć unikalną kolekcję oryginalnych skafandrów, dokładnych modeli statków i promów kosmicznych oraz rakiet wyposażonych w autentyczne elementy.
Na wystawie między innymi można:
 zwiedzić wnętrza stacji orbitalnej MIR 1:1,
 obejrzeć statek Mercury,
 zobaczyć statek kosmiczny Apollo 11,
 kokpit promu kosmicznego Columbia,
 rakietę kosmiczną Saturn V w skali 1:10,
 a także oryginalną dyszę promu kosmicznego oraz statek kosmiczny Sojuz.
Specjalna galeria została poświęcona podbojowi Księżyca i misjom Apollo. Można zobaczyć między innymi odrzut silnika rakietowego Saturn V i Apollo 11.
W pozostałych galeriach prezentowane są także wszystkie amerykańskie promy kosmiczne oraz prom rosyjski, a także najnowsze projekty NASA, Space X oraz innych agencji i firm prywatnych, których celem jest skolonizowanie Księżyca, a następnie pilotowanie lotu na Marsa. Historia podboju kosmosu to wyjątkowy zapis szaleńczej odwagi i bohaterstwa ludzi, jednocześnie jest to dowód na nieprawdopodobne możliwości ludzkiego umysłu. Pozostaje także niezmiennie tematem wielu hitowych hollywoodzkich produkcji. Wystawa Cosmos Discovery przeprowadziła nas przez historię załogowych wypraw w kosmos, od pierwszych prób, aż do bieżących i planowanych misji ; od pierwszych pomysłów rodem z powieści
Juliusza Verne’a po Starshipa Space X i po program NASA Artemis (powrotu ludzi na Księżyc). Poznaliśmy sylwetki najważniejszych inżynierów, naukowców oraz astro- i kosmonautów. Zobaczyliśmy makiety i oryginalne elementy rakiet oraz pojazdów kosmicznych a także stroje astronautów, jedzenie oraz przedmioty służące do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Ogromną, jeśli nie największą, zaletą wystawy są modele i makiety pojazdów kosmicznych w skali 1:1, zarówno amerykańskich, jak i radzieckich. Dzięki
tym modelom możemy poczuć prawdziwą skalę wypraw w kosmos. Przeżyliśmy największą przygodę ludzkości. Tego nie odda żadna książka ani najlepsze nawet wideo czy animacja. Nie zabrakło także atrakcji dla miłośników mocnych wrażeń. W osobnej części wystawy znajduje się część interaktywna, skierowana głównie do młodszych widzów, gdzie można poczuć się jak prawdziwy astronauta. W interaktywnym COSMOS CAMP uczestnicy mogli doświadczyć wymagającego treningu astronautów oraz najnowocześniejszej technologii 3D. Jest to więc ekspozycja historii ludzkiego pędu do gwiazd , która posiada wyjątkowy walor edukacyjny.
Wystawa Cosmos Discovery to podbój kosmosu na wyciągnięcie ręki !

Aby nieco ochłonąć z tak bogatych przeżyć i wrażeń, odwiedziliśmy Złote Tarasy, gdzie zakupiliśmy pamiątki, nieco odpoczęliśmy, odżywiliśmy się i nabraliśmy fizycznych i psychicznych sił do dalszego zwiedzania naszej stolicy.
Następnie udaliśmy się grupą do teatru muzycznego BUFFO, aby obejrzeć w nim pierwszy na świecie i jedyny w Polsce wodny musical 3D pt. „Romeo i Julia” w reżyserii J. Józefowicza, oparty na podstawie dramatu W. Shakespeare’a. Inspirowane Szekspirowskim dramatem współczesne widowisko J. Józefowicza i J. Stokłosy to opowieść
o sile pieniądza i przyjaźni opowiedziana w rytmie klubowej muzyki i rapu. Ale to przede wszystkim wzruszająca opowieść o wielkiej miłości dwojga młodych ludzi, którzy postanawiają być ze sobą za wszelką cenę – wbrew wszelkim obyczajowym konwenansom. W spektaklu nie ma typowej dla teatru scenografii, a jej funkcję pełnią przygotowane przez studio Platige Image animacje, które są oglądane przez widownię w specjalnych okularach. Widzowie mają wrażenie, jakby wyświetlane na ekranie futurystyczne miasto, czy podwodny świat był na wyciągnięcie ręki. W połączeniu z żywym planem daje to niezwykłe efekty. Dodatkową atrakcją przedstawienia jest kurtyna wodna, z prawdziwym deszczem, w którym tańczą i śpiewają aktorzy spektaklu. Całość dopełniają kolorowe światła i dynamiczna choreografia J. Józefowicza. W musicalu „Romeo i Julia” reżyser tworzy widowiskowe teatralne obrazy, z elementami akrobatyki i tańca na linie. Ale nie brakuje też scen lirycznych, np. gdy w finałowej scenie para tancerzy w półmroku tańczy w deszczu, pełen namiętności taniec. Zachwyca scena, kiedy w powietrzu wisi prawdziwy motor z kierowcą, który w połączeniu z trójwymiarową animacją, sprawia wrażenie, jakby jechał w futurystycznym tunelu. Trudno nie uśmiechnąć się na widok tancerzy, którzy tańczą w strugach deszczu, ochlapując widzów w pierwszych rzędach.

Zwiedzanie stolicy zakończyliśmy spacerem po warszawskiej Starówce razem z panią przewodnik, która dzieliła się z nami ciekawostkami o Warszawie. Na Placu Zamkowym wysłuchaliśmy historii dotyczącej
Kolumny Zygmunta III Wazy. Ulicą Świętojańską powędrowaliśmy do bazyliki archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela, która stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej  Polski. W murach tej katedry wygłaszał kazania ksiądz  Piotr Skarga,  tu odbywały się śluby, koronacje dwóch   władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona  Konstytucja 3 Maja. Tutaj 24 maja 1829 r. odbyła się uroczysta msza po koronacji  cara Mikołaja I Romanowa  na  króla Polski. Sam akt koronacji miał miejsce w Sali Senatorskiej na  Zamku Królewskim. Współcześnie odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe. W bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie zostali pochowani między innymi :  pisarz  Henryk Sienkiewicz,  prezydent  Gabriel Narutowicz,  prezydent  Ignacy Mościcki,  premier  Ignacy Jan Paderewski,  wódz naczelny gen.  Kazimierz Sosnkowski,  arcybiskupi warszawscy :  św.  Zygmunt Szczęsny Feliński,  kard.  August Hlond, prymas Polski,  kard.  Józef Glemp, prymas Polski,  bł. kard.  Stefan Wyszyński, prymas Polski. W ścianach świątyni wmurowane są także tablice pamiątkowe poświęcone twórcom naszej niepodległości, m.in. Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu oraz Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Naszą peregrynację po Warszawie zakończyliśmy na Rynku Starego Miasta, przy pomniku Warszawskiej Syrenki.
Wszyscy byliśmy pod wrażeniem piękna polskiej stolicy oraz liczby atrakcji, jakie można tu spotkać. Nie zapomnimy nigdy naszego pobytu w tym pięknym i sławnym mieście ; wielu z nas zechce tu nie raz jeszcze powrócić.  Uważamy, że wycieczka była wyjątkowo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Zdobyliśmy mnóstwo fascynujących informacji z różnych dziedzin wiedzy. Panowała miła atmosfera. Wykonaliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy bardzo zadowoleni. Mamy nadzieję, iż wkrótce ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.