Szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu

Szkoła prowadzi działania profilaktyczne przez cały rok, a w szczególności w lutym, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu , który w tym roku odbył się w naszej szkole 17 lutego 2020 roku pod hasłem „Działajmy razem!” Przez hasło „Działajmy razem!”, organizatorzy (Fundacja Dzieci Niczyje oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) – realizatorzy unijnego programu „Safer Internet”) zwracają szczególną uwagę na potrzebę współpracy i powszechnego zaangażowania rodziców, nauczycieli i innych profesjonalistów, decydentów, dostawców treści i usług internetowych w działania podnoszące poziom bezpieczeństwa dzieci online.

W ramach tego przedsięwzięcia na apelu szkolnym uczniowie klasy VIb zaprezentowali scenki mające na celu ukazanie problemu uzależnienia od Internetu i gier komputerowych. Dziecko, które spędza czas grając i przeglądając Internet nie ma ochoty spotykać się z rówieśnikami, nie potrafi się dobrze bawić w ich towarzystwie, w domu często kłóci się z rodzicami, a w szkole ma problemy. Uczennice klasy IV i VIa wykonały wiersze i piosenki tematyczne przy akompaniamencie gitar. Przedstawiono również prezentację multimedialną i krótki film, mający na celu przypomnienie uczniom istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w Sieci oraz zagrożeń jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów sieciowych.

W ramach zajęć informatyki przeprowadzone zostały zajęcia o tematyce dotyczącej cyberbezpieczeństwa, aktywności uczniów na portalach społecznościowych oraz zagrożeń związanych z zamieszczaniem na profilach informacji oraz zdjęć, a także anonimowości w Sieci, prawie autorskim i wiarygodności informacji. Podczas tych zajęć powstało wiele ciekawych prac: komiksy, wierszyki, rymowanki, memy, prezentacje multimedialne.

Na lekcjach techniki uczniowie wykonali prace na temat: Jak wyobrażam sobie wirusa komputerowego.

Ponadto odbył się uczniów klas IV – VIII do wzięcia udziału w konkursie na plakat: „Bezpieczny Internet: Działajmy razem”

Oto wyniki:

• I miejsce – Jakub Buczyński, kl. IV
  • II miejsce – Paweł Makuła, kl. IV
  • III miejsce ex aequo– Adam Tereda, kl. Vb i Katarzyna Michałek. Kl. Vb
  • Wyróżnienie – Weronika Kłoczko, kl. Vb.